Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla prawidłowej pracy naszego organizmu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jednak mimo tej wiedzy niewiele osób jest w stanie dostarczyć w codziennym pokarmie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza zimą, gdy nasze posiłki są ubogie w warzywa i owoce. Z pomocą przychodzą nam witaminy w tabletkach, które uzupełnią niedobory tych składników. Jednak czy na pewno wiemy, jak prawidłowo dobierać zestawy witamin oraz w jaki sposób je przyjmować?

Multiwitamina jest doskonałym uzupełnieniem diety, gdyż skomponowana jest w taki sposób, aby dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie tratować preparatów multiwitaminowych jako nasze pożywienie, co często zdarza się osobom dbającym o dietę. Multiwitamina zapewnia nam odpowiednią dawkę witamin, natomiast nie dostarcza dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Nie traktujmy preparatów multiwitaminowych jako lekarstwa. Ich zadaniem jest wspomaganie codziennej diety oraz zapobieganie chorobom, a nie ich leczenie. Często bowiem zdarza się, iż w momencie, gdy dopada nas choroba zaczynamy przyjmować zwiększoną dawkę witamin w tabletkach wierząc, iż dzięki temu się wyleczymy. Nic bardziej mylnego. W ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić doprowadzając do przedawkowania witamin. Nie na darmo przecież producenci umieszczają na opakowaniu zalecenia co do dawkowania multiwitaminy.

Warto również wiedzieć, iż dla różnych grup wiekowych istnieją różne zestawy witamin. Inne jest bowiem zapotrzebowanie organizmu małych dzieci, inne osób dorosłych, a jeszcze inne seniorów.

Osoby z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz innymi schorzeniami wymagającymi specjalnej diety powinny skonsultować z lekarzem dobór odpowiedniego zestawy witamin. Lekarz oceni, czy dany preparat jest bezpieczny dla naszego stanu zdrowia i nie zawiera składników, które w danym przypadku nie powinny być przyjmowane.

Wybierając multiwitaminę kierujmy się zatem naszym wiekiem oraz kondycją psychofizyczną.

Wówczas przyjmowane suplementy diety spełnią swoją rolę i dostarczą optymalnej dawki potrzebnych nam witamin i minerałów.