Coraz popularniejszą formą robienia wszelkiego rodzaju sprawunków są zakupy przez Internet. Istnieje wiele argumentów przemawiających za ową formą nabywania potrzebnych dóbr. Niższe ceny produktów oferowane przez internetowe sklepy i galerie handlowe online, łatwość i szybkość wyszukiwania interesujących produktów i wiążąca się z tym wygoda oraz oszczędność czasu sprawiają, że zakupy online zyskują coraz większe grono zwolenników.

Pomimo wielu pozytywnych aspektów zaopatrywania się w upatrzone produkty drogą elektroniczną, wciąż wiele do życzenia pozostawia kwestia bezpieczeństwa dokonywania internetowych transakcji. W sieci czai się bowiem wielu wyłudzaczy, odbierających pieniądze od klientów, nie dostarczając kupującym zamawianych towarów. Ważne jest więc zaznajomienie się z zasadami zachowania bezpieczeństwa podczas powierzania środków finansowych internetowym handlowcom, by nie paść ofiarą oszustwa. Bowiem pomimo generalnie istniejącego ryzyka, można całkowicie bezpiecznie kupować przez Internet. Wystarczy jedynie dostosować się do kilku zasad.

Wbrew ogólnie panującemu przekonaniu tradycyjne przelewy nie są bardziej bezpieczne od transakcji przeprowadzanych online. Dokonując zakupów w standardowy sposób i posługując się kartą płatniczą, pozostawiamy sprzedawcy dane dotyczące naszej karty umieszczone na wydrukowanym potwierdzenia przelewu funduszy z naszego konta na poczet sklepu. Sprzedawca, który dostaje kopię owego wydruku, może wykorzystać nasze dane do nieuczciwych celów. Dlatego stosując zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zakupy online nie są bardziej ryzykowne niż ich tradycyjne odpowiedniki.

E-sprzedawcy i klienci internetowych sklepów mają do wyboru wiele podmiotów zajmujących się pośrednictwem w kupnie i sprzedaży online, których funkcja polega na dokonywaniu przelewów pieniężnych pomiędzy stronami transakcji. Szybkie przelewy lub płatności za pomocą karty kredytowej stanowią najbardziej rozpowszechnioną i jednocześnie najwygodniejszą formę przelewu środków pieniężnych. Nieuzasadnione są obawy wielu internautów związane z przechwyceniem numeru karty przez stronę odbierającą środki pieniężne podczas transferu danych. Taka ewentualność jest zredukowana niemal całkowicie poprzez zastosowanie specjalnego szyfrowania SSL, zabezpieczającego dane użytkownika karty. Przed podaniem poufnych danych wystarczy sprawdzić, czy dana strona zawiera protokół bezpiecznej transmisji danych. Należy również pamiętać, że żaden uczciwy e-bank nie wymaga podawania prywatnych danych użytkownika, takich jak pesel, numer dowodu osobistego, numery kart kredytowych czy też hasła do serwisów.

Aby zminimalizować ryzyko przejęcia przesyłanych funduszy przez naciągaczy, warto wprowadzić w życie zasady zachowania bezpieczeństwa w Internecie. Przed złodziejami można ustrzec się w stosunkowo prosty sposób. Podstawową kwestią jest instalacja solidnego oprogramowania strzegącego komputer przed niebezpieczeństwami w formie wirusów. Pomoże ono wykryć groźne dla naszych danych, haseł czy loginów konie trojańskie, które łatwo mogą zainfekować nasz komputer. Nie należy też zapominać o bieżącej aktualizacji owych aplikacji. Korzystanie z zapory ogniowej oraz częste skanowanie dysku komputera za pomocą aktualnych i dobrych programów antywirusowych w znacznym stopniu pomoże zachować bezpieczeństwo danych.

Przed infekcją, przez którą często wykradane są dane użytkownika komputera, można obronić się poprzez zachowanie zdrowego rozsądku przy korzystaniu z sieci, szczególnie ze skrzynki e-mailowej oraz w trakcie przeglądania różnorakich witryn internetowych, w obrębie których nie rzadko wyskakują zawirusowane okienka. Nie klikając w podejrzane ikony oraz sceptycznie podchodząc do treści przesyłanych przez nieznajomych nadawców, w prosty sposób chronimy się przed wirusami i tym samym przed ryzykiem przejęcia naszych danych. Nie mniej ważne jest korzystanie jedynie ze sprawdzonych komputerów oraz używanie bezpiecznych przeglądarek internetowych – koniecznie najnowszej wersji.

Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, zaznajamiając się z subiektywnymi opiniami dotyczącymi sklepu bądź w przypadku aukcji internetowych konkretnego użytkownika. Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest dokonywanie sprawunków jedynie w renomowanej internetowej galerii handlowej tudzież ogólnie znanym i pozytywnie ocenianym sklepie online.

Ogólnie rzecz ujmując, aby nie straszni byli nam hakerzy wykradający nasze poufne dane, należy jedynie zaopatrzyć się w sprawne oprogramowanie antywirusowe, najnowszą wersję przeglądarki internetowej, wprowadzać za każdym razem inne dane niezbędne do logowania, sceptycznie podchodzić do wszelkich wyskakujących w obrębie strony okienek, uważnie i nielekkomyślnie wertować skrzynkę odbiorczą oraz nie korzystać z podejrzanie atrakcyjnych ofert. Stosując się do powyższych wytycznych, można śmiało dokonywać transakcji internetowych, oddając się komfortowi robienia zakupów online.