Posiadanie czarnych mebli w przestrzeni domowej bardzo często jest tematem spornym. Dla jednych jest to wyszukana elegancja i oznaka prestiżu, a dla jeszcze innych bardzo często czarne meble tożsame są z przesadnym szaleństwem lub nawet kiczem. Oczywiście w tej kwestii zdania zawsze będą podzielone, ale warto zwrócić uwagę na zalety i wady takich mebli, na przykład w domowym salonie. Salon uznawany jest za prawdziwe serce domu, zarówno pod kątem domowników oraz pod kątem towarzyskim, ponieważ to w nim najczęściej przyjmujemy gości.

Salon to miejsce, w którym przebywamy między innymi odpoczywając, czytając ulubioną książkę lub spędzając czas z najbliższymi. W przypadku salonów, gdzie znajdują się stoły jadalniane, dochodzi również aspekt wspólnego spożywania posiłków. W salonie oczywiście nie może zabraknąć mebli, które zwiększą funkcjonalność tej przestrzeni. Poza wspomnianym stołem jadalnianym i towarzyszącym mu krzesłom, w salonie bardzo często spotykamy komody, meblościanki lub zestawy wypoczynkowe, w tym również w kolorze czarnym.

Dlaczego postawić na czarne meble?

Według nas czarne meble nie są szaleństwem, a odpowiednio wykorzystane i wkomponowane w aranżację salonu mogą podnieść jego prestiż i walory estetyczne. Nie od dziś wiadomo, że czarny kolor zmniejsza optycznie wielkość przestrzeni oraz w nadmiarze może być przytłaczający. Rzeczywiście zbyt wiele czarnych mebli może zawładnąć przestrzenią, dodać jej mrocznego i nieprzystępnego charakteru, co może być szalone, jednak umiejętnie wykorzystana czerń w salonie będzie wyjątkowa.

Meble do salonu powinny przede wszystkim charakteryzować się funkcjonalnością i estetyką. Czarne zestawy wypoczynkowe świetnie będą komponować się z kontrastowymi jasnymi barwami, w towarzystwie białych ścian lub mebli. Alternatywną czernią w salonie może być nowoczesna meblościanka, którą można efektywnie podwiesić ponad wysokość podłogi, dzięki czemu nadamy mu wyjątkowego charakteru. Odpowiednia kompozycja mebli sprawia, że czerń w salonie będzie elegancka i nada mu wyjątkowego charakteru. To zdecydowanie dobre rozwiązanie, a nie szaleństwo.