Przyspieszenie założenia księgi wieczystej – wzór pisma do Sądu

Jeśli po zakupie mieszkania będziesz chciał aby informacje o nowym właścicielu jak najszybciej znalazły się w księdze wieczystej, możesz przyspieszyć cały proces składając odpowiednie pismo do Sądu. Można przyspieszyć zarówno wpis do istniejącej księgi wieczystej jak i założenie nowej księgi.

Większość notariuszy może złożyć za Ciebie taki wniosek razem z aktem notarialnym. Są niestety też tacy dla których stanowi to zbyt duży problem… Wtedy wystarczy samodzielnie przejść się do Sądu. Aby złożyć taki wniosek, akt notarialny musi zostać tam wcześniej dostarczony.

Wzór takiego pisma wygląda następująco:
„Zwracam się z prośbą o przyspieszenie założenia księgi wieczystej dla mieszkania (ul. xxx 11/1, 11-111 Miasto) zakupionego 05.09.2012 w formie aktu notarialnego (Repertorium A nr 4210/2012). Swoją prośbę motywuję koniecznością szybkiej sprzedaży mieszkania.”

Na górze po lewej umieszczamy swoje dane, natomiast pismo kierujemy do Sądu Rejonowego. Taki wniosek można wysłać pocztą ale jeśli zależy nam na czasie to lepiej złożyć go w dziale ksiąg wieczystych Sądu. Dzięki temu czas założenia księgi wieczystej skróci się z ok. 3 tygodni na ok. 1 tydzień.