Księgowość dla firm małych i średnich

Usługi księgowe są różnorodne – prowadząc firmę, możemy podjąć współpracę z biurem rachunkowym, współpracę z pojedynczą księgową lub możemy prowadzić księgowość samodzielnie w ramach tzw. księgowości internetowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wiedzieć, na czym skorzystamy najbardziej jako właściciele małych firm, mikroprzedsiębiorstw itp.

Jeśli chodzi o księgowość dla firm małych, mikroprzedsiębiorstw itp., dość często poleca się księgowość internetową. W praktyce takie prowadzenie księgowości wygląda tak, że logujemy się na stronę, z poziomu której mamy wgląd do wszystkich naszych dokumentów, możemy monitorować automatyczne ewidencje, możemy wysyłać deklaracje itd. Bardziej zaawansowane systemy mają też szereg dodatkowych funkcji, takich jak np. funkcje z zakresu kadr i płac czy aplikacje analityczne. Księgowość internetowa jest więc rozwiązaniem wygodnym, ale tylko pod warunkiem, że będziemy mieli czas na jej monitorowanie.

Jeżeli nie, lepiej skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Wtedy konieczność monitorowania przez nas spraw księgowych zostanie ograniczona do minimum – dokumenty zostaną bowiem powierzone specjalistom, a ponadto wszelkie pomyłki (bo przecież mogą się one zdarzyć!) zostaną pokryte odpowiednimi ubezpieczeniami, kontrole podatkowe będą o wiele rzadsze, dane zostaną zabezpieczone i ogólnie – cała nasza księgowość trafi w dobre ręce.

Widzimy więc, że księgowość dla firm małych czy mikroprzedsiębiorstw może mieć różne formy, dlatego – zanim zdecydujemy się na jedną bądź drugą z wyżej przedstawionych (a może na jeszcze inną?) – warto dokonać odpowiedniego rozeznania.