Kuchnia jest wnętrzem, które należy urządzić i wykończyć w szczególny sposób – należy zadbać, by była funkcjonalna i wygoda. Jednocześnie kuchnia powinna być ciekawa, by dobrze się prezentowała. Niezwykle modnym ostatnio pomysłem jest wykończenie ścian w kuchni białą cegłą. Dlaczego warto tą propozycję rozważyć?

Biel w kuchni jest bardzo uniwersalna i praktyczna. Przede wszystkim nadaje się do każdej aranżacji – zarówno tych nowoczesnych i minimalistycznych, jak i bardziej klasycznych i dekoracyjnych. Biel będzie też pasować do każdego materiału, np. drewna, stali czy szkła. Biała cegła na ścianach może również optycznie powiększyć małą kuchnię, a także pomoże rozjaśnić wnętrze. Co więcej, takie białe wykończenie pasuje do każdego koloru czy wzoru, dlatego łatwo je połączyć z elementami w innych odcieniach. A dzięki takim dodatkom kuchnia staje się wyrazistsza i nabiera indywidualnego charakteru. Ogólnie biała kuchnia wydaje się dość surowa, a może nawet przypominać wnętrze laboratorium. Jednak stosując cegłę o ciekawej fakturze można takiego wrażenia uniknąć. Oczywiście cegłę można stosować w kuchni na wiele sposobów – może pokrywać jedną ze ścian lub tylko jakiś jej fragment. Oto kilka bardzo ciekawych propozycji.

Białą cegłą można z powodzeniem wykończyć ścianę, która znajduje się nad blatem kuchennym. W tym celu można wybrać tradycyjną cegłę, ale też płyty klinkierowe czy kamienne, które imitują cegłę. Należy znaleźć materiał, który będzie odporny na działanie różnych czynników, w tym głównie wody, wysokiej temperatury oraz zabrudzeń. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć, gdy tradycyjną cegłę przykryje się szklaną taflą – zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia. Takie rozwiązanie pasuje do nowoczesnych kuchni, w których dominują metalowe sprzęty.

Biała cegła świetnie sprawdzi się również w kuchniach retro. Również można ją wykorzystać do wykończenia ściany nad blatem kuchennym. Najlepiej będą prezentować się płytki imitujące cegłę lub tradycyjna cegła o nieregularnych kształtach. Cegła w odcieniu biało-szarym bardzo dobrze wygląda w otoczeniu drewna, bieli i brązu – kuchnia staje się naturalna i przytulna.

W kuchnia otwartej na salon, w której znajduje się kącik jadalniany, można wykończyć białą cegłą jedną ze ścian, np. tą na której ustawione są krzesła i stół. Cegła będzie tłem dla mebli, a duża, jasna powierzchnia dodatkowo powiększy przestrzeń. Taki kącik będzie niezwykle elegancki, a jednocześnie będzie miał własny charakter współgrający z aranżacją pozostałych części wnętrza.