Rozwój technologii budowlanych oraz coraz ostrzejsze normy cieplne spowodowały, że konstrukcja dachu jest coraz bardziej skomplikowana. wiele elementów, które niekoniecznie są estetyczne należy zabudować w dachu, a na szerokości okapu wystającego poza obrys ścian zewnętrznych należy je schować. Służy do tego podbitka, która może być pozioma lub przebiegać zgodnie z linią dachu. Najczęstszym rozwiązaniem są podbitki drewniane, sosnowe bądź świerkowe, a rzadziej modrzewiowe.

Podbitka świerk skandynawski to właśnie przykład takiego rozwiązania. Dlaczego jednak producenci proponują skandynawskie drewno świerkowe? Ma ono jedną, podstawową zaletę. Rośnie w zimnej strefie klimatycznej i wskutek tego jest o wiele bardziej wytrzymałe na ekstremalne warunki pogodowe i jednocześnie posiada lepsze parametry fizyczne niż drewno z naszej strefy klimatycznej.

Jeżeli zatem ktoś ceni sobie trwałość rozwiązań i materiałów zastosowanych do budowy powinien zastanowić się nad wyborem świerka skandynawskiego.