Rynek medialny jest bardzo duży. Działają na nim wielcy międzynarodowi gracze, jak i małe, lokalne środki przekazu. Z punktu widzenia małych społeczności, media na szczeblu lokalnym pełnią niezwykle istotną rolę przy informowaniu o różnych wydarzenia mających miejsce w najbliższej okolicy.
Taki przekaz jest ważny, ponieważ społeczność jest informowana o tym, co się dzieje praktycznie na ich oczach. W ogólnopolskich stacjach telewizyjnych takie wiadomości nie mają praktycznie szans się przebić do ramówki, a w małych miastach również przecież dzieją się interesujące rzeczy.
O ile działania małych stacji telewizyjnych są kosztowe, a do tego, konkurencja sprawia, że mało kto wybiera oglądanie takich stacji. Inną sprawą jest prasa. Lokalne gazety są doskonałym sposobem na przekazywanie wiadomości z okolicy. Ich cena jest niska, a dostępność duża. To sprawia, że wielu mieszkańców decyduje się na kupno prasy. Taki sposób dowiadywania się o aktualnych wydarzeniach jest istotny dla małych społeczności.