Gdy zabieramy dzieci na plac zabaw, liczymy, że nie stanie im się tam krzywda. Nie chcemy, żeby dziecko upadło, porysowało sobie kolano, czy boleśnie uderzyło. Na nowoczesnych placach zabaw ryzyko skaleczenia malucha zostało zmniejszone do minimum, podłoże zostało tam stworzone z materiałów amortyzujących upadek, a przy tym nie szkodzących skórze ludzkiej.

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw może być wykonana z kilku różnych materiałów. Najbardziej powszechne są: płytki gumowe, sztuczna trawa, nawierzchnie wylewane syntetyczne i powierzchnie naturalne (piasek, kora, żwir, trawa, wióry drzewne).

Płytki gumowe produkuje się z kolorowego granulatu gumowego, związanego klejem poliuretanowym. Takie połączenie zapewnia wysoką trwałość przez długi czas.

Sztuczna trawa zbudowana jest z wysokiej jakości pianki polipropylenowej o zamkniętych porach. Pozwala to na uzyskanie mat o wysokiej wytrzymałości, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności.

Powszechne staje się też montowanie nawierzchni poliuretanowych, na którą dziecko może upaść bez szkody nawet z wysokości 3 m. Nie brudzi ona ubrań, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu. Do tego jest wytrzymała i elastyczna.

Podłoża naturalne są zalecane jedynie na placach zabaw o niskiej wysokości sprzętów. Te najbardziej popularne i najtańsze materiały, nie zabezpieczają bowiem należycie przed upadkiem.

W każdym wypadku należy sprawdzić, w jakim stanie jest nawierzchnia na placu zabaw, aby móc pozwolić dziecku na swobodną i bezpieczną zabawę.