Pizza, czyli najpopularniejsze danie świata

Pizza jest obecnie jednym z najpopularniejszych dań świata. Narodziła się w starożytnym Rzymie, kiedy to bardzo popularne były płaskie, okrągłe placki posypane ziołami i serem. Dopiero gdy do Włoch zaczęto importować amerykańskie pomidory, pojawiły się one w formie sosy również na pizzy. Pierwsza pizzeria powstała w XVIII wieku w Neapolu.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje pizzy – neapolitańską o cienkim i całkowicie płaskim cieście, oraz rzymską, która jest zdecydowanie grubsza i ma uniesione, puszyste brzegi. Istnieje także pizza sycylijska, która jest prostokątna.
Podstawowe warianty pizzy to klasyczna margerita, która w neapolitańskiej wersji serwowana jest z pomidorami San Marzano i mozzarellą di bufala campana; kolejna to marinara, czyli pizza bez sera, z samym tylko sosem pomidorowym, czosnkiem, bazylią i oreganą; ostatnia, najbogatsza, to capricciosa – pizza z szynką, grzybami i karczochami. Oprócz tych trzech rodzaju istnieje nieskończona liczba innych wersji pizzy, więc jest jedno jest pewne – każdy może znaleźć swoją ulubioną.