PRZEKĄSKI MIĘSNE

Proponowane receptury są obliczone na porcje stosunkowo niewielkie, typowo przekąskowe. Nic nie stoi, oczywiście, na przeszkodzie, by potrawy te potraktować jako podstawowe dania posiłków. Należy tylko wówczas zwiększyć podane ilości surowców i uzupełnić dania odpowiednimi dodatkami.

Cielęce kotleciki z cytryną, 30 dag cielęciny bez kości, jeden czubata łyżeczka masła (margaryny), sól, pieprz sos: tłuszcz ze smażenia, jeden/trzy szkl. wytrawnego białego wina, skórka starta z jeden/dwie cytryny,

jeden łyżeczka soku z cytryny, jeden/dwie kostki rosołowej z drobiu, jeden/cztery szkl. śmietany. Mięso opłukać, osączyć, pokrajać na cztery kotleciki po 7 jeden/dwie dag każdy. Pobić tłuczkiem na cienkie plastry i smażyć z dwóch stron na maśle (margarynie) przez dwie minuty. Zdjąć z patelni, posolić, posypać pieprzem i odstawić w cieple pod przykryciem. Sporządzić sos. Do tłuszczu ze smażenia dodać wino, skórkę z cytryny pokrajaną w cienkie paseczki, sok z cytryny oraz rozkruszoną rosołową kostkę. Gotować aż do otrzymania jeden jeden/dwie łyżki sosu. Dodać śmietanę i króciutko zagotować. Gotowym sosem polać kotleciki.

Cielęce sznycSe po bretońsku, trzy0 dag cielęciny bez kości, 7 dag masła (margaryny), trzy/cztery szkl. bulionu (może być z kostki rosołowej), trzy/cztery szkl. rzadkiego beszamelu, dwie żółtka, sok z jeden/dwie cytryny

Mięso opłukać, osączyć, pokrajać na cztery sznycle po 7 jeden/dwie dag każdy. Pobić tłuczkiem z obu stron. Każdy plaster pokrajać na trzy części. Sznycle smażyć w maśle na patelni. Gdy nabiorą złocistej barwy, przełożyć do żaroodpornego naczynia. Do tłuszczu ze smażenia dodać bulion i spory kawałek masła. Beszamel (przepis na s. 9sześć) zaciągnąć dwie żółtkami, zalać nim sznycle. Całość polać sosem z bulionem i sokiem z cytryny. Zapiekać przez jeden0 minut w nagrzanym piekarniku.