Architektura to dziedzina nauki, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem budynków. Już od najdawniejszych czasów architekci konkurowali z innymi twórcami, z rzeźbiarzami, czy malarzami, o prymat pierwszeństwa.

Patrząc na wytwory ludzkiej myśli architektonicznej, takie jak choćby przepiękna Katedra Notre Dame w Paryżu, czy Bazylika św. Piotra w Watykanie trudno nie podzielać zdania, że ich twórcy to wielcy artyści. Z podziwem patrzymy na świadectwo ich geniuszu i wierzymy, że tylko prawdziwy artysta był w stanie stworzyć coś tak doskonałego.

Ale i współczesna architektura, szczególnie te jej wytwory, które poruszają naszą wyobraźnię swą oryginalnością, potwierdzają, że tworzą ją nie zwykli kreślarze, ale ludzie obdarzeni niezwykłą wyobraźnią i talentem. Hala Koncertowa w Los Angeles, czy przepiękna Sydney Opera House to znaki współczesnej estetyki. Marmury zostały w dużej mierze zastąpione szkłem i stalą, to tworzywo dzisiejszego architekta. Ich dzieła, monumentalne, geometryczne, dziwne będą wyrazem naszych czasów dla następnych pokoleń.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.